perepaev_event_varvilisedlinnud.png

Mis on perepäev?

Rahvusvahelist perepäeva tähistatakse 15. mail. Perepäeva kuulutas välja ÜRO 1993. aastal, et väärtustada perekonna tähtsust eri ühiskondades. Perepäev pakub võimalust parandada teadlikkust peredele olulistel teemadel sotsiaalsest, majanduslikust ja demograafilisest vaatenurgast. Pered ja perekesksed otsused ja tegevused on olulised, kui tahame vähendada vaesust, vaenu, diskrimineerimist ja keskkonnakahjusid ning luua paremat maailma kõigile.

Perepäev koolis

Kool mängib suurt rolli perede väärtustamises. Perepäev pakub võimalust juhtida koolis tähelepanu perele kui ühiskonna alusele, perede mitmekesisusele ja nende tegelikkusele, rääkida peredele olulistel teemadel ning seejuures kaasata kõiki õpilasi, ärgitada nende seas arutelu ning luua turvalist keskkonda.

Kõiki kaasava perepäeva tähistamine pakub lastele ja noortele arusaama tegelikust perede mitmekesisusest. See kajastab reaalsust, milles leidub peresid oma erinevate tavade, kultuuride ja koduste keeltega ning peresid, kus mõnel pereliikmel on puue. Samuti on esindatud pered isa ja emaga, kahe isa või kahe emaga, üksikvanemad, lapsi kasvatavad vanavanemad, lapsendatud lastega pered ja muud kooslused. Mõned pered kipuvad oma omaduste tõttu maailmas nähtamatuks jääma, kuid lastel peaks ikkagi olema võimalus neist rääkida. 

 

Samuti on oluline anda kõigile lastele võimalus tunda end kaasatu ja esindatuna. Koolides on kombeks tähistada emade- ja isadepäeva, mis annab ilusa võimaluse väljendada armastust ja tänulikkust emale või isale. Samal ajal leidub ka lapsi, kes neil päevadel end väljajäetuna tunda võivad, sest nende peres ei ole ühte, teist või kumbagi, või kelle pere võib niiöelda tavapärasest millegi poolest erineda, mistõttu ei õnnestu neil oma perest avatult rääkida. 

 

Kool peab olema keskkond, kus iga laps kogeb mõistmist ja turvatunnet, hoolimata riigi poliitilisest olukorrast või ühiskondlikest hoiakutest. Iga laps väärib ja vajab toetust, haridust ja rõõmu. 

Vaata ka õppematerjale, mis aitavad koolis perepäeva arutelusid pidada!

Igaühe perepäev

Perepäeva saab tähistada igaüks!

  • Mõelge enda pere peale: kes see on, mida see teile tähendab, kuidas see tekkinud on. Valesid vastuseid siin pole.

  • Rääkige enda pere keskis teistest peredest, kes teie omast millegi poolest erineda võivad, kuid ehk leiate ka ootamatuid ühisjooni.

  • Jagage enda perede lugusid ja nägusid ning kutsuge teisigi kaasa. Näiteks sotsiaalmeedias saate enda postitustele lisada tervituse #tereminuperelt ja #perepäev.